Co zawiera w sobie opłata za najem mieszkania

Wynajem mieszkania

Jedynym wyjściem dla osób, które nie mają własnego mieszkania ani zdolności kredytowej, jest często najem mieszkania. Na cenę ma wpływ wiele czynników takich jak lokalizacja, okolica mieszkania, dostępność ofert.

Ile to wszystko kosztuje

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie, na pewno zastanawiasz się jaki jest koszt najmu mieszkania?. Odpowiedź będzie różniła się nieco w zależności od tego o jakiej miejscowości mowa, jakie są opłaty związane z użytkowaniem nieruchomości. Zawsze jednak musisz pamiętać o kosztach takich jak:

  1. Opłaty administracyjne takie jak wywóz śmieci, podatek od nieruchomości, koszty zarządu spółdzielni mieszkaniowej czy księgowości, fundusz remontowy.
  2. Opłata za media – mowa tutaj na przykład o zużyciu wody czy ogrzewaniu.
  3. Opłata dla właściciela.

To podstawowe opłaty, które należy uiścić będąc najemcą mieszkania. Opłaty administracyjne i ta dla właściciela, są zazwyczaj stale więc nie musisz martwić się o to, że ich wysokość będzie się zmieniać. Jednak już opłata za wszelkie media zależy od tego, jaka jest wartość zużycia. To wszystko wchodzi w skład opłat za mieszkanie.
Wiele zależy również od tego, ile na wynajmie chce zarobić właściciel mieszkania, jaki jest standard nieruchomości, w jakiej okolicy znajduje się mieszkanie, czy i jakie są udogodnienia. Miejscowość również ma ogromne znaczenie. Tak na przykład w Warszawie, za mieszkanie dwupokojowe na obrzeżach zapłacisz około 2000 zł miesięcznie. W centrum za taką cenę wynajmiesz małą i niefunkcjonalną kawalerkę. W mniejszej miejscowości, na przykład na mazurach, za 2000 zł miesięcznie możesz wynająć już trzypokojowe mieszkanie w centrum. Cena więc różni się bardzo mocno. Do kosztów należy doliczyć również kaucję. Zazwyczaj wpłaca się ją w wysokości jednomiesięcznego czynszu, jednorazowo przed wprowadzeniem się do mieszkania.

Podsumowanie

Najem mieszkania to często jedyne wyjście, aby móc mieszkać w dogodnych warunkach. Koszt zawiera opłaty za media, opłaty administracyjne i część dla właściciela mieszkania. Przed wprowadzeniem się należy zazwyczaj również wpłacić kaucję jednorazową, w znacznej części przypadków wynosi ona tyle ile miesięczny czynsz. Cena zależy od wielu czynników, głównie od miejscowości w której znajduje się dana nieruchomość i okolicy.

Możesz również polubić…