Klej termotopliwy – czym się charakteryzuje?
Klej termotopliwy to spoiwo, które dość powszechnie wykorzystywane jest zarówno na skalę przemysłowa oraz w przypadku indywidualnego użytku w domowym zaciszu. Jak sama nazwa wskazuje są to substancje klejące, które pod wpływem wzrostu temperatury ulegają przemianie. Wówczas ze stanu stałego kleje te przybierają kleistą konsystencję, czyli pełnią rolę właściwego spoiwa. Rozgrzanie takiego kleju następuje poprzez wykorzystanie dedykowanego sprzętu, w tym profesjonalnych pistoletów do kleju, które zasilane są energią elektryczną lub akumulatorem.
Popularne kleje na gorąco rozróżniamy między innymi ze względu na surowiec, który został użyty w ich produkcji. Najczęściej spoiwo to powstaje z octanu winylu oraz kopolimeru etylenu. Charakterystyczna temperatura topnienia dla takiej substancji wynosi około 100 stopni Celsjusza. Taki klej idealnie nadaje się do klejenia papieru, tekstyliów, szkła akrylowego lub ceramiki. Ze względu na cenę, taki klej wykorzystywany jest powszechnie, ponieważ cena jest bardzo korzystna dla kupujących. To klasyczny i chyba najczęściej spotykany klej z kategorii hot melt.
Czym jeszcze charakteryzują się takie kleje?
Alternatywą do wspomnianych substancji mogą być kleje, których podstawę stanowią poliolefiny. To substancje, które wykorzystywane są na szerszą skalę przemysłową, ponieważ są dużo bardziej wydajne i wytrzymałe również w procesie produkcyjnym. Dzięki trwałości oraz łatwości aplikowania kleje te mogą być wykorzystywane między innymi w przemyśle papierowym, opakowań lub przy łączeniu tworzyw sztucznych. Jeżeli udamy się do fabryki to z dużą dozą prawdopodobieństwa spotkamy właśnie takie spoiwo.
Kleje termotopliwe charakteryzują się przede wszystkim niezbędnym podgrzaniem kleju przez jego właściwym użyciem. Są bardzo łatwe w przechowywaniu oraz zajmują mniej miejsca. W temperaturze pokojowej nie przejawiają właściwości klejących, które uwalniane są dopiero po podgrzaniu w pistolecie. Na rynku możemy spotkać takie kleje w charakterystycznych tubkach lub granulkach, które są częściej wykorzystywane w przemyśle. Szybkość wiązania oraz trwałość kleju w przypadku domowych prac naprawczych sprawia, że często jest on pierwszym wyborem w domowych warunkach.
Najnowsze komentarze