Zatkany nos – jak sobie z nim poradzić?

Zatkany nos może sprawić, że czujesz się okropnie w ciągu dnia i zakłóca sen w nocy. Ale niezależnie od tego, czy zatkany nos jest spowodowany alergią, suchym powietrzem, przeziębieniem czy grypą, istnieją domowe sposoby i dostępne bez recepty leki, które mogą szybko ułatwić oddychanie.

Nawilżacz powietrza

Zapewnia szybki i łatwy sposób na zmniejszenie bólu zatok i złagodzenie uczucia zatkanego nosa. Nawilżacz przekształca wodę w wilgoć, która powoli wypełnia powietrze, zwiększając wilgotność w pomieszczeniu. Oddychanie wilgotnym powietrzem działa kojąco na podrażnione tkanki. Nawilżacze również rozrzedzają śluz w zatokach. Może to pomóc pozbyć się zatkanego nosa i przywrócić normalny oddech. Umieść w pomieszczeniu nawilżacz powietrza, aby złagodzić stan zapalny, który powoduje zatory.

Prysznic i para wodna

Wdychanie pary jest nie tylko jednym z najlepszych sposobów leczenia zatkanego nosa, ale pomaga również w innych problemach z oddychaniem, takich jak grypa i ból zatok. Para z prysznica pomaga rozrzedzić śluz w nosie i zmniejszyć stan zapalny. Gorący prysznic pomaga w przywróceniu normalnego oddychania, przynajmniej na chwilę. Ten sam efekt można uzyskać, wdychając parę z gorącej wody. Pochyl głowę nad garnkiem z ciepła lub gorącą wodą, przykryj ją ręcznikiem i oddychaj. Uważaj, żeby woda nie była zbyt gorąca, aby się nie poparzyć.

Ciepły kompres

Ciepły kompres jest tradycyjnie uważany za jeden z najlepszych środków na przekrwienie błony śluzowej nosa, ponieważ pomaga w otwieraniu przewodów nosowych i łagodzi objawy związane z zatkanym nosem. Namocz ręcznik w ciepłej wodzie i wyciśnij z niego nadmiar wody. Następnie nałóż ręcznik na nos i czoło. Powtarzaj to w regularnych odstępach czasu, ciepło mokrego ręcznika zapewni duży komfort i złagodzi stany zapalne w nozdrzach.

Utrzymuj nawodnienie

Pij dużo ciepłej wody. Prawie wszystkie płyny mogą pomóc złagodzić objawy zatkanego nosa. Pozostawanie nawodnionym pomaga w rozrzedzaniu śluzu zatkanego w kanale nosowym i zmniejsza ciśnienie w zatokach. Dlatego upewnij się, że jesteś nawodniony, regularnie pijąc wodę, sok, herbatę lub zupy.

Cytryna

Kuracja z użyciem cytryny może wyleczyć nieprzyjemny zatkany nos. Wymieszaj 2 łyżki soku z cytryny i około pół łyżeczki czarnego pieprzu w proszku z odrobiną soli i nałóż tę mieszaninę na nos, pozostaw na kilka minut i obserwuj, jak wraca normalny oddech.

Sok pomidorowy

Innym równie szybkim lekarstwem jest sok pomidorowy. Weź kubek soku pomidorowego i dodaj do niego łyżkę stołową czosnku i łyżeczkę soli. Pij ten sok co najmniej dwa razy dziennie, aby złagodzić objawy związane z zatkanym nosem. Pomidory mają właściwości, które mogą nie tylko zmniejszyć stan zapalny w kanale nosowym, ale także otworzyć zatoki.

Bazylia

Właściwości lecznicze liści bazylii są dobrze znane. Garść tego cudownego zioła może się również przydać w leczeniu zatkanego nosa. Wystarczy zebrać kilka świeżych listków bazylii i przeżuć 4-5 z nich rano przed śniadaniem i wieczorem po kolacji. Aby uzyskać lepsze rezultaty, możesz też spożyć część z nich dodając je do herbaty.

Więcej znajdziecie na a-wysocki.pl

Możesz również polubić…